Wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego

Jeśli zależy Ci na odzyskaniu pieniędzy od dłużnika korzystając pomocy komornika, powinieneś znać kilka istotnych informacji dotyczących wszystkiego, co związane ze składaniem wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Dowiedz się, jaka jest tutaj rola komornika, jak rozpocząć cały proces, z czego zostaną pozyskane środki na uregulowanie długu oraz za co będziesz musiał zapłacić. Wszystkie te kwestie zostały opisane w poniższym artykule, który warto przeczytać przed podjęciem działań, aby nie zagubić się w gąszczu nieznanych procedur.

Kiedy i jak złożyć wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego?

Ponieważ nie jest to krok podejmowany z urzędu, a musisz wykonać go samodzielnie, przede wszystkim powinieneś posiadać tytuł wykonawczy, czyli orzeczenie sądu wraz z nadaną klauzulą wykonalności. Otrzymasz ją od sądu, a bez niej nie będziesz mógł rozpocząć działania z komornikiem. Złożenie wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego może być dokonane osobiście lub listownie – listem poleconym. Dokument musi posiadać oznaczenie komornika, oznaczenie obu stron (dłużnika i wierzyciela), wskazanie tytułu wykonawczego, szczegóły dotyczące należności, spisane i dołączone załączniki oraz podpis.

Co powinieneś wiedzieć o komorniku i za co będziesz musiał zapłacić?

Komornika wybiera się ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika bądź w przypadku osoby prawnej ze względu na miejsce położenia siedziby. Jednak w przypadku wstępnego oszacowania, że będzie zajmowany nie tylko rachunek bankowy, ale i ruchomości dłużnika, polecamy wybór urzędnika z Twojego rewiru. Zaoszczędzisz dzięki temu sporo pieniędzy. Koszty wszczęcia postępowania egzekucyjnego oraz jego przebiegu zostają jednak w całości przeniesione na dłużnika. Do tych kosztów możemy zaliczyć na przykład opłaty egzekucyjne (które nie są wynagrodzeniem urzędnika!). Jako wierzyciel będziesz natomiast musiał tymczasowo pokryć zaliczki na wydatki poniesione w trakcie całego procesu, opłatę za poszukiwanie majątku czy koszty działania komornika poza jego rewirem (jeśli nie wybierzesz urzędnika z Twojego miejsca).