Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu czy ekspektatywa?

Wiele osób może uważać, że istnieje tylko jeden możliwy wariant, jeśli chodzi o prawo własności do lokalu – nie jest to jednak prawda. Szczególnie jeśli chodzi o mieszkania w blokach czy wieżowcach, można spotkać się z innymi sposobami uregulowań. Są nimi, na przykład, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz ekspektatywa.

Czym jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu?

Są to przepisy, które uregulowane są przez Ustawę o Spółdzielniach Mieszkaniowych. Mimo, że osoba posiadająca mieszkanie może nim rozporządzać i korzystać z niego wybrany sposób, to jednak spółdzielnia jest organizacją, do której należy dana nieruchomość. W praktyce oznaczać to może konieczność uzyskania uprzedniej zgody organizacji przed wprowadzeniem pewnych zmian. Należy do nich chociażby ustalenie użytkowego charakteru lokalu. W związku z tym, jeśli chcemy mieć gabinet lekarski, salon fryzjerski, czy też biuro w mieszkaniu należącym do większej jednostki administracyjnej, konieczna jest jej zgoda i uzyskanie zezwolenia.

Czym jest ekspektatywa?

Ekspektatywa to umowa zawarta z deweloperem lub spółdzielnią mieszkaniową. Oznacza ona, że wraz z zakończeniem budowy tylko my będziemy posiadać daną nieruchomość, nie będzie więc potrzeby konsultowania się z jednostka administracyjną w przypadku podejmowania jakichkolwiek decyzji odnośnie naszej nieruchomości.

Jeśli chodzi o ekspektatywy i spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu, można wyróżnić następujące cechy wspólne:

  • zbywalność,
  • dziedziczność,
  • podleganie egzekucji,
  • możliwość przekazania w formie darowizny.

Różnice w ramach obu rozwiązań

Konieczne jest zaznaczenie, że ekspektatywa nie jest prawem własności; stanowi roszczenie, które ma je w przyszłości zagwarantować nabywcy. Jest to istotna różnica, jeśli chodzi o rozliczanie podatkowe, ponieważ obowiązuje nas 1% podatku, zamiast standardowych 2%. Jest to oczywiście jedna z niewielu różnic, jeśli chodzi o różnice w przepisach związanych z tym zagadnieniem. W ramach pomocy świadczonej przez naszą kancelarię komorniczą, możemy wesprzeć naszych Klientów w zrozumieniu zagadnień i w doradztwie związanym z wyborem odpowiedniego dla siebie wariantu.